sluzby.cz – zaplaťte a nezrušíme vám doménu


Dnes ráno mě čekalo překvapení. Jeden drobný podnikatel, pro kterého jsem kdysi dávno stvořil jeho webovou prezentaci mi přeposlal e-mail s dotazem, jestli má zaplatit.

Nehoráznost. Server sluzby.cz se řadí mezi ostatní servry jako je firmy.cz a podobné prodavače vody a zviditelňovatele malých podnikatelů a firem. Fungují asi tak, že procházejí rejstřík firem. Pokud má některá firma náhodou webové stránky, vykradou jejich obsah (informace o firmě, adresy, kontakty) a umístí jej na své stránky. Tím se firma stane lépe vyhledatelná na internetu. To vše dělají zdarma a samozřejmě bez souhlasu firmy, které by přece zviditelnění na internetu mohlo pomoci a přinést nové zakázky.

Za nějakou dobu (typicky pár let) se pak z dobrovolných pomocníků se zviditelněním stanou neskuteční parchanti. Pošlou firmě informativní e-mail, ve kterém vyhrožují:  “omezíme zobrazování vašich stránek a informací na internetu”. V podstatě se vydávají za registrátora domény “negarantujeme držení názvu vaší domény, placené prezentace ji mohou převzít”.

Pro mě, který se v tomto IT oboru  pohybuje jsou výše uvedená tvrzení přinejmenším dvojsmyslné. Pro člověka, který si před několika lety nechal udělat web (a že je takových hodně) a platí maximálně hosting + doménu, jsou zastrašující a vlezlé. Dovoluji si nepochybovat o tom, že znění e-mailu je zcela záměrně zvoleno právě tak, aby firma nebo živnostník pod výhružkou zaplatil. Doufám, že tento článek pomůže alespoň jednomu podnikateli a zároveň informuje okolojdoucí o zvláštních technikách chlapců z Ostravy.