AMLogic 8726 M3 – oživení přes UART


Před pár týdny se mi do rukou dostala velice zajímavá androidí krabička. SoC AMLogic 8726 M3 je žhavým kandidátem na HW podporovaný XBMC komunitou. Boxík má navíc místo pro SATA disk, může proto snadno sloužit jako domácí NAS. Při experimentech s firmware jsem krabičku bricknul – po startu se ani nezapnul video výstup.

Bádání začalo. Krabička nemá žádné reset tlačítko, které by přinutilo boot do recovery módu, což by v mém případě asi ani nepomohlo. Musel jsem se tedy “snížit” na jinou úroveň komunikace. Dozvěděl jsem se, že téměř každý board má rozhraní UART nebo jTAG, pomocí kterých se flashuje firmware a búhvíco ještě. Objednal jsem z číny RS-232 adaptér do USB  (USB 2.0 to UART TTL 6PIN Connector Module Serial Converter Buildin-in CP2102), počkal 10dní a hurá do akce.

Jak připojit?

Jelikož nemám elektrikářský základ ani selský rozum, dlouho jsem přicházel na to, jak připojit adaptér ke kolíkům. Stačí propojit pouze 3 kolíky.

  • GND jde na GND
  • TXD jde na RXD
  • RXD jde na TXD

Další fáze je komunikace pod linuxem. Adaptér se v mojí distribuci zjevil jako /dev/ttyUSB0. Existuje několik aplikací, které si umí povídat se sériovým portem. Začal jsem s minicom, ale dlouho jsem se trápil se zasíláním vstupu na zařízení. Skončil jsem u staré dobré putty (funguje i pod linuxem). Jakmile jsem byl schopen s krabičkou interagovat, pomocí tohoto návodu byl po chvilce firmware opraven.

Putty - nastavení sériového spojení Putty - nastavení session