Stavba HTPC 7


Tak došlo i na mě. Přítomnost HTPC se v mém “obývacím pokoji” stala nevyhnutelnou. Až do příchodu HTPC jsem pro přehrávání medií použival pouhé PC. Intel Core2, GF 9600 passiv, spotřeba cca 110W. Časem jsem zjistil, že výkon, který mi moje PC přináší vůbec nevyužívám a dokonce jej ani nepotřebuji.  Ptal jsem se sám sebe: “Má význam kvůli trošce hudby zapínat to dělo?” Někdy jsem si kvůli podobným otázkám ani hudbu nepustil. Né, že by nebylo na elektřinu :-).  Tyto a podobné úvahy typu “K čemu vlastně potřebuju našlapanej stroj?” nebo “Sakra, ten stroj je tak hlasitej, člověk si ani nemůže poslechnout ticho” mě dovedly až k myšlenkám na HTPC.

Vize

Sestavit energeticky úspornou mašinku v malém hezkém boxíku s několika disky nejlépe úplně bez ventilátorů, možností plynule přehrát HD filmy. Neměl by chybět dálkový ovladač a digitální výstupy obrazu i zvuku. Samozřejmě softwarové vybavení obsahující kvalitní media center nejlépe v češtině a to vše za rozumnou cenu.

Možnosti

Možností je několikero. Koupit si domácí kino s podporou přehrávání HD filmů a síťovou kartou jsem zavrhl předem. Svůj názor jsem si potvrdil při setkání se Sony BDV E370, který si nedávno (i přes mé nedoporučení) pořídili rodiče.  Další možností bylo koupit nějaké hotové HTPC v malém boxíku. Problémem takových hraček ale je, že jde do nich vložit maximálně jeden disk, přístup k dalším datům by se musel řešit síťovým storage, což jsou další nemalé pořizovací náklady. Nakonec došlo na nejlepší a nejzábavněší variantu – postavit boxík vlastníma rukama.

Hardware

Díky blog postu na xbmc.org jsem objevil firmu ZOTAC, která vyrábí jak HTPC tak miniITX základní desky. Mě zaujaly desky založené na platformě ION od firmy nVidia. Nejvíce mě oslovil tento kousek s integrovaným procesorem Intel Atom N330. Hmmm .. ani nepotřebuje ATX zdroj a větrák na procesor je optional a má wifi, HDMI, DVI, VGA, eSATA a 8x USB. To by mohl být kandidát na dokonale tichý stroj.  Nevýhodou jsou pouhé 3 SATA II porty a žádný PCI-E slot. Brzy jsem se smířil s tímto omezením a podlehl. 3 disky budou stačit. Pokud budu chtít další disky, bude to za hodně dlouho a stejně to budu řešit buď externími kousky nebo rovnou NASem. Chvíli jsem dumal nad koupí SSD disku pro systém. Ano, bude rychlý start, zanedbatelně menší spotřeba, ale to je vše. Kapacita malá, vysoká cena. Stejně neplánuji stroj vypínat, ale jen uspávat do S3, ze kterého je start rychlejší než boot z SSD.

S case byla situace mnohem horší. Najít něco malého a vzhledově přijatelného, co pojme 3  disky je přetěžkým úkolem. Vlastně až neřešitelným.  Jediné, co jsem našel, je GRANDIA GD04b od SilverStone. Není úplně nejmenší, ale vypadá docela pěkně a disky bez problémů pojme.

Při rozbalení case jsem byl příjemně překvapen. Přední kryt je z luxusního broušeného 8mm kovu, modrá kontrolní dioda ;-). 3 větráčky o průměru 12cm s povrchem golfového míčku mě potěšily, ale víceméně jsem je ignoroval. Nebudou potřeba, říkal jsem si. Místa na disky jsou vybavena odhlučňovacími gumovými podložkami – paráda. Ale náhle problém. Case má totiž dvě pozice na 3,5 palcový disk a jednu na 5,25 (pro mechaniku). Právě třetí pozici jsem potřeboval znásilnit pro třetí disk. Výrobce case ale předpokládal, že na místě s mechanikou bude právě mechanika a proto přidal krytku, která na ni měla být přilepená. Pokud mechaniku nechcete, máte smůlu a k tomu case s dírou. Naštěstí šel disk s pomocí redukce umístit tak, že se na něj krytka dala nalepit a vše vypadá jako v pohádce. Brzy jsem narazil na další zradu. K desce se dodává napájecí kabel pro 3 sata disky. Ten je ale nesmírně krátký a na zbylé 2 disky na levé straně case by se nedostalo. Byl jsem nucen pořídit prodlužovací napájecí kabely.

První start, všechny větráky vypnuté. Nádherné ticho (dělám, že neslyším disky) vystřídala obrazovka s logem ZOTAC. V biosu teplota CPU 35C, paráda. Jde se instalovat …

Software

Ten, kdo se dočetl až sem, nebude překvapen, že nasazen bude linux. Už delší dobu žiju uzavřen ve světě otevřeného software. Bude se to zdát sice bláznovství, ale rozhodnul jsem se pro svoje oblíbené gentoo. Instalace nebude asi tak rychlá, jako v případě ubuntu nebo jiného distra, ale bude tam přesně to, co chci a (snad) nic víc. Kompilace na atomu je skutečně hodně pomalá. I přes hyperthreading (linux vypadá, že má 4 procesory) s MAKEOPTS=”-j5″ si boxík slušně máknul celou noc.

Bohužel, bez větráků to nešlo. Po 20ti minutách běhu či kompilace teploty vylétly na 60C CPU a 80C GPU, což se mi už nelíbilo. Nedá se nic dělat. Zapnu tedy 1 větrák na case. “No, nic moc, teda”, otáčky kolem 3500 a docela hluk (na můj vkus) – nevyhovující, ale teplota 35CPU, 50GPU. Dobrá, zkusíme tedy nasadit větráček na CPU/GPU – hlasitost podobná, teploty stejné. Mrknem do BIOSu a větrák zpomalíme, ne? … “asi vítr, Máchale!” – deska/BIOS regulaci nepodporuje a ani podporovat nebude. Pár dnů jsem fungoval v režimu větráku na chladiči, když jednoho krásného dne přišlo osvícení. Nebudu dělat, že je to z mojí hlavy a rovnou poděkuji heronovi, který mi na napájecí kabel jednoho ze 3 větráků napájel zenerku. Díky ní jede větrák na cca 800 otáček/min, je téměř tichý a chladí stále dostatečně.

Do gentoo jsem nainstaloval svoji oblíbenou klasiku: enlightenment E17 z overlaye jako window manager, pár dalších balíčků (mpd,screen, lftp,openvpn a smplayer) a samozřejmě XBMC.

Závěrem

Celkem mě tahle sranda přišla na cca 6500 Kč (deska+ case, disky a ostatní prkotiny jsem použil z původního PC, kterého se nyní zbavuji) . Momentální spotřeba je cca 50W, čekal jsem lepší, ale i tak dobrý. Docela pociťuji ten chabý výkon CPU. Mám zašifrované disky pomocí LUKS, což vede k tomu, že kopírování je naprosté utrpení.  11MB/s mezi SATA disky je hrůza. Holt, chtělo to novější procesor s nativními instrukcemi algoritmu AES nebo nešifrovat vůbec.  Na druhou stranu si užívám wake-on-usb (ale funguje mi jen na klávesnici, ovladač se brání), plynulých HD filmů, kde se 1050p netrhá a příjemně tichého chodu.

[nggallery id=1]

Konečná konfigurace:


7 zamyšlení nad “Stavba HTPC

  • Martin

    Taky jsem nad necim takovym uvazoval, nez jsem koupil notebook. Bal jsem se prave nedostacujiciho vykonu procesoru a ze se to neuchladi samo jsem taky hadal spravne. Kazdopadne do budoucna se mozna budu inspirovat. Dik za clanek.

  • klaviron

    No to jsi teda přešlápl. Něco podobného jsem vyráběl taky. Bednu jsem si vyřezal ze dřeva – přesné rozměry. Základní deska s 6 SATA2 a cpu AMD DualCore 4850. 3x 1TB 2.5\ disky. 1 Gbps siťová karta. Zdroj Seasonic 80+ 350W. 2 GB ram – 800 MHz
    Výsledek: Plně funkční server s raid 5 diskovým polem (i s HD videem), v běžné zátěži spotřeba 45W při plné zátěži (HD video+CDROM+ukládání dat ze sítě) 72W.
    Jediné v čem jsi lepší je cena 😉
    A to tam mám (narozdíl od IONu) rezervu na konvertování videa a další vtipy.
    PS: větrák mám jen jeden – 12cm ve zdroji, na CPU stačí pasiv

    • klaviron

      Aha tak změna. Pokud nepočítám disky tak is cenou jsem na tom líp 🙂

    • jezz Autor příspěvku

      Bedna ze dreva, to muze vypadat zajimave, nemas k dispozici fotky? Na to bych nemel ani odvahu ani skills.
      Slusna sestava! Mohl bys upresnit vyrobce/znacku desky a nebo grafiky? Jen abych byl priste treba chytrejsi. Jinak do AMD bych uz v zivote nesel, vim, ze je to kratkozrake, ale je to tak 🙂

  • ZbynA

    Tohle vypadá velice zajímavě:

    What is OpenELEC?

    Open Embedded Linux Entertainment Center, or OpenELEC for short, is a small Linux distribution built from scratch as a platform to turn your computer into a complete XBMC media center. OpenELEC is designed to make your system boot as fast as possible and the install is so easy that anyone can turn a blank PC into a media machine in less than 15 minutes.

Komentáře jsou uzavřeny.