StarDict – všudypřítomný slovník


Už od dob pradávných, kdy jsem navštěvoval vzdělávací ústav jsem se snažil vyřešit problém se slovníkem. Moje úroveň angličtiny byla vždy lehce až středně pokročilá s velmi malou slovní zásobou. 

V dobách kdy pro mě Linux bylo ještě sprosté slovo jsem se vytvořil Slovník Online.  Je to jednoduchá aplikace (teď asi už nefunguje), která využívala server slovnik.seznam.cz a tvářila se jako překladač. Jedná se o malé okénko, které jsem si umisťoval do rohu plochy pro rychlé vyhledání překladu. Slovník byl ideální, fungoval rychle a snad i spolehlivě a našel si poměrně velké množství uživatelů.

Po mém prozření, kdy jsem zjistil, že existuje operační systém s desktopem, kde člověk nemá svázané ruce a nohy (Enlighenment) jsem začal hledat náhradu za můj skvělý slovník. Naprosto nečekaně jsem našel StarDict, který naprosto rozdrtil moji předcházející snahu o rychlý slovník.

StarDict je (samozřejmě) open-source offline/online slovník, který má fantastickou vlastnost “Floating window”. Stačí zapnout tento režim, nastavit klávesu, která floating window aktivuje a je to. Slovník se do mého desktopu integruje tak, že kdykoliv označím slovo, kterému nerozumím (v prohlížeči, v konverzaci, v konzoli, v dokumentu .. no prostě kdekoliv) a odpálím klávesovou zkratku (u mě je to F1) vyskočí okénko s překladem, no není to bomba?

Pokusím se poskytnout mini-návod pro nastavení StarDict včetně česko anglických slovníků, které ve většině distribucí nejsou předinstalovány.

Instalace

StarDict je v každé linuxové distribuci a pokud není, distribuce je špatná. Stále je zde možnost si StarDict zkompilovat :-D. Pro uživatele zastaralých, omezených a přesto placených  operačních systémů je StarDict ke stažení zde.

Slovníky

Česko-anglické slovníky pro StarDict dělá Michal Číhař (díky Michale) a jsou ke stažení na adrese http://cihar.com/software/slovnik/.

Jmenovitě stáhněte:

Potom stažené slovníky rozbalte do $HOME/.stardict/dic a restartujte StarDict. Pak stačí nastavit, aby se StarDict pouštěl po spuštění a ve StarDictu zase nastavit, aby se pouštěl minimalizovaný.