Jak mě málem podělali 1


Ačkoliv je tento příspěvek už hodně starý (17.1.2007), dovolil jsem si zachránit ho z původních stránek.

Asi před rokem a půl jsem si koupil notebook Prestigio Visconte 130. Jedná se o malý, lehký kousek, má v sobě 80G disk, procesor Intel Pentium M 1.7Ghz, který umí technologii SpeedStep. Procesor umí regulovat svou frekvenci od 600Mhz do 1.7Ghz.

Jednoho dne se mi podařilo vylít sladkou tekutinu na notebook. Byla to šťávička z plechovovky s ananasem. Utřel sem ho a on stále fungoval .. paráda. Asi za 3 měsíce provozu ale fungovat přestal, a tak jsem ho poslal do “autorizovaného” servisu. Onen autorizovaný servis se jmenuje Český servis a.s.. Za několik dní mi zavolal pan technik a sdělil diagnózu.

Technik: “Budu muset vyměnit klávesnici, protože je celá zalepená. Nová klávesnice Vás bude stát asi 1000 korun + práce asi 500”.

Tak říkam, že jo a netrpělivě jsem čekal na notebook. Asi po měsíci jsem to už nevydržel a zavolal panu technikovi s otázkou co že se děje, že ještě nemám notebook doma. Pan technik mi sdělil, že klávesnici, kterou objednal už zřejmě nemají a že může objednat pouze klávesnici s anglickými popisky kláves. Na to sem mu kývnul, protože stejně českou klávesnici moc nepoužívám. Za týden jsem se radoval z příchozího notebooku, ale ne dlouho. Když jsem otevřel krabici, zjistil jsem, že je maličko prasknuté šasí. To by ani nevadilo, ale co sem nepřekousl bylo, že procesor už se neodlepil od frekvence 600Mhz. Podíval jsem se do BIOSu a zjistil, že je asi jinej než byl. Zvedám telefon a volám technikovi.

Já: “Dobrý den, přišel mi od vás opravený notebook, ale jede jen na 600Mhz. Nevíte čím by to mohlo být?”

Technik: “Mnooo, vzhledem k tomu, že byl politej, je možné že byla zasažena i základní deska a tím pádem se může chovat jakkoliv.”

Já: “No a nepeřehrával jste mi BIOS? Všiml jsem si, že je jiný.”

Technik: “To určitě ne, jen jsem vyměnil klávesnici a nic jiného jsem nedělal. Počkejte, dám Vám číslo na mého kolegu z Prahy, který se specializuje na notebooky Prestigio, možná by Vám mohl pomoci.”

Tak jsem volal panu “technikovi 2” z Prahy, který mi řekl, že to bude asi ta deska (což by znamenalo další reklamaci a “případnou” výměnu základní desky — čili 7000 asi) a že snad žádný jiný BIOS na můj notebook snad neexistuje. Když už 2 “na sobě nezávislí” technici řeknou, že to bude deska, tak to asi bude deska :-). Nevím proč, ale nějak jsem jim nevěřil. Začal jsem hledat bios pro můj notebook na internetu. Napřed jsem začal naivně hledat na Prestigio.com . Pak jsem si zkoušel přepsat ID desky (to, co se zobrazuje při startu), a nic jsem nenalezl. Pak mi kamarád, kterému tímto děkuji, poradil, ať zkusím hledat bios notebooku podle jeho ModelNumber. A hle, kdo by to byl čekal. Google mi ihned řekl, že výrobcem je jistá firma UNIWILL, která čirou nádodou poskytuje ke stažení i BIOS. Tak jsem si ho stáhl, flashnul, a bylo to. Notebook se rozběhnul na 1.7 a šlapal jako hodinky. A jestli jsem ho znovu nepolil, šlape ještě dnes.

Ponaučení :

  • Tento článek ukazuje, jak se vydělávají peníze.
  • Nekupujte si notebook, který má servis u Českého servisu.
  • Název “Český servis” má něco do sebe.
  • Nikomu nevěřte.

Jedno zamyšlení nad “Jak mě málem podělali

Komentáře jsou uzavřeny.